Jeste li gledali lutkarsku predstavu Pec Ivo? - ako niste- obavezno je pogledati!
Kruh kao kruh se u mojoj obitelji ne troši baš previše. Nekako imamo naviku sve jesti bez kruha. No kako od ove godine imam tri školarca- dobro dođe imati doma kruh u nekom obliku.
Za namaze je možda najzgodniji onaj kruh iz kalupa- kad ga narežete- imate najveću krišku za mazanje. No- sjećam se i kao dijete- uvijek mi je bio zanimljiviji kruh u obliku "bublica" - tj okruglih peciva. Zato vam danas donosim moj recept za krušna peciva.
Ima dana kad ih radim od najobičnijeg mekog, bijelog, pšeničnog brašna- no ima i dana- kao danas - kada volim iskombinirati više vrsta brašna i napraviti peciva.
Nedavno sam nabavila kukuruzno, pšenično i ječmeno brašno iz mlinice na rijeci Grab u okolici Splita- i naravno- današnja peciva su kombinacija i tog brašna.
Sastojci za cca 16 kom peciva:
200 g ječmenog brašna
280 g pirovog brašna
105 g kukuruznog brašna
8 g soli
15 g suhog kvasca
25 g sjemenki lana
30 g sjemenki suncokreta
25 g sjemenki sezama
dodatnih cca 100 g bijelog pšeničnog brašna
200 g kefira
25 g maslinovog ulja
35 g meda
1 jaje
350 g vode
Pomiješajte sve suhe sastojke. U sredini brašna napravite udubljenje.
Lagano zagrijte skupa kefir, razmućeno jaje, maslinovo ulje, med i vodu. Izlijte sve u udubljenje u brašnu i zamijesite tijesto. S obzirom da ja imam pomagača u vidu samostojećeg miksera- da bi mu olakšala posao- tijesto ostavim malo mekše. Vi možete ili mijesiti spiralnim nastavcima ručnog miksera ili ručno.
E sad nastupa onih preostalih 100 g brašna.
Nakon što je moj pomoćnik vrijedno mijesio nekih 10ak minuta- nadosipam mu po malo brašna- i obično to bude cca 50-60 g- da dobijem tijesto koje se ne lijepi. Ukoliko vi ručno mijesite- brašno ćete dodati u početku mijesenja.
Ostatak brašna služi za posipanje kad budete premijesili tijesto.
Znači- umijesite tijesto i ostavite ga zamotanog i ušuškanog da se diže. Nekih 45 min do sat vremena. Neka udupla volumen. Kad naraste- tijesto premijesite na pobrašnjenoj podlozi i opet ga ostavite da se diže. Ovaj put neka naraste još veće- neka se utrostruči.
Nadošlo tijesto- opet kratko premijesite i otkidajte od njega kuglice od cca 100 g tijesta. Svaku posebno malo umijesite- po želji premažite jajem i uvaljajte u sjemenke (ja sam radila bez jaja-pa mi sjemenke otpadaju!) - ili ih samo uvaljajte u kukuruzno brašno- poslažite na pek papirom obloženu tepsiju- ostavite razmak između njih i ostavite da rastu.
Ovaj put sam prvi put pekla dizano tijesto na dvije razine u pećnici i moram priznati da sam baš zadovoljna. Znači- pekla sam ih na 175°C ventilacija- nekih 25 min.
Ukoliko nemate ventilaciju- preporučam pečenje na 185°C - 25 do 30 minuta.
Vruća peciva će imati tvrđu koricu- no složite ih na kakvu kosinu (podmotajte drugu kuhinjsku krpu pod jedan kraj peciva) na kuhinjsku krpu i pokrijte ih- korica će omekšati, a vi ćete dobiti fina, rahla i mekana peciva.
Sta je pirovo brasno?
OdgovoriIzbrišiPir je vrsta pra-psenice - ajmo reci kao oblik psenice iz koje su se razvile danasnje vrste psenice :)
IzbrišiZanimljivo, nisam znala. Ali sigurno je tesko naci takvo brasno. Jel ok da prafimo miks integralnog i kukuruznog ili sta mozemo raditi ako nemamo ovo pirovo brasno??
IzbrišiPirovog brasna u Hrv ima u trgovinama zdrave hrane a u zadnje vrijeme i u vecim trg centrina na odjelu zdrave hrane :) u slucaju da ne mozete do njega- moze se slobodno kombinirati psenicno integralno :)
IzbrišiSta to znaci pinjur?:-) a sta to znaci pjat?
OdgovoriIzbrišiHehe pinjur je vilica tj viljuska a pjat je tanjur- u Dalmaciji :) - tako da bi se po propisu moj blog trebao tvati Torta, viljuska, tanjur :) :) :)
IzbrišiTanjur=tanjir?
OdgovoriIzbriši:-) hvala!
Pjato=tanjir na grckom!:-)
OdgovoriIzbrišiEto- i slican je naziv :)))
Izbriši150 g suhog kvasca? Nije li to previse?
OdgovoriIzbrišiJe! - ispricavam se- ide 15 g- sad cu ispraviti! Hvala!!
IzbrišiDa li pirovo brasno se prodaje u samoposluzi u Hrvatskoj? Sta ako nemamo
OdgovoriIzbrišiMoze i npr psenicno integralno umjesto pirovog :)
IzbrišiHvala
OdgovoriIzbriši